Sürücü Kursu Ankara

folder_openSürücü Kursu Ankara
commentYorum yapılmamış

Sürücü belgesi, ilgili kurum tarafından, güvenlik tedbirleri ile verilen, sürücü adayına motorlu araçları sürebilme imkanı veren belgedir. Sürücü belgesi sınavını Milli Eğitim Bakanlığı üstlenmektedir. Belge ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmaktadır. Türkiye içinde araba sürebilmek için en az 18 yaşını doldurmuş, motorsiklet sürebilmek için 17 yaşında olmak gerekir.Bu alt sınırlar kanun aracılığı ile belirlenmiştir. Buradaki amaç trafik canavarı kavramını ortadan kaldırmaktır. Trafik canavarı kavramı günümüzde dilimize pelesenk olmuş bir kavramdır. Ne yazık ki, sürücü kursu Ankara da olduğu gibi titizlikle sürücü adaylarına trafik kurallarını kullanmayı alışkanlık haline getirmeyi misyon edinmeyen diğer kurslar sayesinde bu kavram korkutucu boyutlara ulaşmaktadır. Örneğin en basit kural olan ehliyet kemerini takmak bile bazı sürücüler için uygulanmamaktadır. Yeni nesil araçlarda ehliyet kemeri takmayınca sesli uyarı vermektedir. Ehliyet kemerini takana kadar da sesli uyarı devam etmektedir. Bu sistem tamamen sürücüleri düşünülerek yapılmış olmasına rağmen sürücüler ehliyet kemerini koltuğun arkasından geçirmek suretiyle takıyorlar. Sırf sesli uyarıyı dinlememek için. Bu kural tanımaz sürücüler için cezai yaptırım bulunmaktadır. Amaç tamamen sürücünün can güvenliğinin sağlanmasıdır. Belirli kurallar çerçevesinde güvenli bir sürüş gerçekleşmesi için birçok sürücü kursu karşımıza çıkmaktadır. Sürücü kursu Ankara olarak en çok tercih edilen kurslardan olması açısından karşımıza sıkça çıkmaktadır. Sürücü kursu Ankara olarak titizlikle sürücü adayları yetiştirilmektedir. Bir sürücü kursu için gerekli her detay düşünülmüştür. Günümüzde ehliyet alırken takip edilecek adımlara uyulmamasından dolayı sıkıntılar yaşanmaktadır.

Sürücü Belgesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet alma şartlarında değişiklikler 2018 yılında yapılmıştır. Bu değişiklikle beraber artık isteyen sürücü adayları, manuel vites kullanmakta zorluk çekmeleri halinde otomatik vites ehliyeti alma tercihinde bulunabiliyorlar. Özellikle kadın sürücü adayları için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Sırf manuel kullanmamak için ehliyet almayı erteleyen sürücü adayları artık otomatik vites ehliyet sahibi olacaklar. Yeni değişiklikler ile birlikte sürücü belgesi almak için istenilen yaş şartları da güncellenmiştir. Bu değişiklikleri kanundan takip etmek çok kolaydır. Sürücü kursu Ankara olarak detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Günümüzde sürücü belgesi sahibi olabilmek için kural en az ilkokul mezunu olmaktır. Kural gereği sürücü kursu Ankara kayıt aşamasında sürücü adaylarından en az ilkokul diploması istemektedir. Sürücü belgesi alabilmek için sağlık raporu almak gerekmektedir. Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık kurumlarından sağlık belgesi alınabilmektedir. Sürücü belgesi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise adli sicil kaydıdır. Kanunda geçen ve sürücü adaylarının adli sicillerinde kayıt bulunmaması gereken bazı suçlar vardır. Bu suçlara kanundan ulaşmak çok kolaydır. Sürücü adaylarına sürücü kursu Ankara olarak bilgilendirilme yapılmaktadır. Sürücü belgesi alırken belli başlı evraklar talep edilmektedir. Bunlar, sürücü kursu belgesi, kimlik kartı aslı ve fotokopisi, sağlık raporu, kan grubu belgesi, iki fotoğraf, sürücü belgesi kartı ücretleri, sabıka kaydı belgesi ve parmak izi alınmaktadır. Kan grubu belgesi başlı başına önemlilik arz etmektedir. Eski ehliyetlerde kan grubu kısmına yer verilmemektedir. Yeni değişiklikler ile beraber kan grubu hanesi de eklenmiştir. Herhangi bir trafik kazası halinde yaralının kan grubunu öğrenmek ile zaman harcamadan direkt kan takviyesi yapılabilmektedir. Bu sebep ile oldukça önemlilik arz etmektedir.

Direksiyon dersi Ankara olarak sürücü adayının durumuna göre direksiyon ders sayısı da eklenebilmektedir. Direksiyon dersi özellikle sınavdan önceki haftada yapılmaktadır. Böylece sürücü adayının heyecan yapması azaltılmaktadır.  Direksiyon dersi Ankara olarak bu ufak detaylara oldukça önem verilmektedir. Sürücü kursu Ankara olarak en temel belirlediği amaç, sürücü adaylarının tek sınavda geçerek ehliyet sahibi olmalarını sağlamaktır.

Direksiyon sınavı 35 dakika kadar sürmektedir. Direksiyon sınavının ilk 5 dakikasında araç tanıma ile ilgili sorular sorulmaktadır. Aynaları kontrol etmek, koltuğu sürücü adayının kendine göre ayarlaması ve sonrasında muhakkak emniyet kemeri takılması ilk aşama için yeterli olacaktır. Yeni düzenleme ile ilk hatada sürücü adayı olumsuz olarak değerlendirilerek sınavı sonlanmaktadır. Eski düzende puan kırma sistemi vardı. Bu yeni sistem ile beraber puanlama kaldırılmış ve sürücü adayının ilk öncelikleri bilmesi ve ona göre adım atması açısından zorunluluk getirmiştir. Bu yeni sistem tamamen sürücü adayları için alışkanlık kazanmaları açısından önemlilik arz etmektedir.

Direksiyon sınavının en önemli değişkeni kesinlikle heyecandır. Sınava başlamadan önce mutlaka sürücü adayı heyecanını yenmeli ve öyle sınava başlamalıdır. Bu konuda sürücü kursu Ankara oldukça destek olmaktadır.  Birçok adayın direksiyon sınavını geçememe nedeni direkt olarak heyecandır. Direksiyon dersi Ankara olarak sınav anında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri olarak, sürücü adayının heyecan neticesinde direksiyon hakimyetinin değişmesi, fren, gaz ve debriyaj pedallarının karıştırılması olduğu saptanmıştır. Bu sebep ile direksiyon dersi Ankara olarak ilk dersten itibaren bu heyecanın önüne geçilmesi adına çalışmalar yapılmakta, sürücü adayları motive edilmektedir.

Tags: , , , ,

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?